Latvijas 1. Rokkafejnīcas stāsta sākums meklējams Liepājā

Pirms vairāk nekā 17 gadiem – 2002. gada 11. jūlijā durvis pašā Liepājas centrā blakus Rožu laukumam vēra vieta ar nosaukumu “Latvijas 1. Rokkafejnīca”. Līdz pat 2013. gada 5. janvārim tā vēja pilsētā bija vieta, kur ik dienu tikās dažādi mūziķi, kā arī mūzikas cienītāji.

Vienu vasaru (2011. gadā) Latvijas 1. Rokkafejnīcas vēsture saistāma ar Jūrmalu, bet savas tagadējās mājas – Vecrīgas sirdī, Reiterna namā – Latvijas 1. Rokkafejnīca rada 2012. gada pašā sākumā.

Rokkafejnīcas simbols – Ģitāra

Rokkafejnīcas simbols vienmēr bijusi Ģitāra. 2006. gada 12. maijā, kad līdzās Latvijas 1. Rokkafejnīcai Liepājā atklāja Latvijas Mūziķu slavas aleju, par godu Ģitārai tika atklāts arī iespaidīgs vides objekts, kas atradās Liepājā iepretim Rokkafejnīcai.. Minētajiem vides objektiem ir arī reāls prototips, pēc kā parauga tie radīti – tas ir Jumpravas dziesmu autora, dziedātāja un ģitārista Aigara Grāvera instruments, kuru viņš uzdāvināja Rokkafejnīcas atklāšanas svinībās 2002. gadā. Noteikti jāpiebilst, ka vides objektu autors un radītājs ir mākslinieks Reinis Kuncītis.

Rokkefejnīcas stāsta būtiska daļa – mūziķu relikvijas

No pašiem pirmsākumiem Latvijas 1. Rokkafejnīcas stāsta viena no būtiskākajām sadaļām bijusi dažādu mūziķu relikviju kolekcija. Tās krājumos apskatāmi daudz un dažādi, viens par otru interesantāki priekšmeti. Piemēram, Raimonda Paula čības, kuras viņam bija kājās, kad Maestro sarakstīja dziesmu “Mežrozīte” vai Guntara Rača ģitāra ar Mika Džegera parakstu, Pita Andersona relikvijas kā arī daudzi citi. Minētā relikviju kolekcija ir mainīga un allaž tiek papildināta.

Dzīvā mūzika dzīvo šeit!

Latvijas 1. Rokkafejnīca nekad nav bijusi, nav un pavisam droši nekad nebūs iedomājama bez dzīvās mūzikas. Liepājā vai Jūrmalā, vai šobrīd Rīgā – Latvijas 1. Rokkafejnīcas pamatu pamats vienmēr bijis un ir dzīvi mūziķi, kuri spēlē dzīvu mūziku. No janvāra līdz jūnijam, no jūnija līdz janvārim – ik nedēļu līdz pat četrām dienām Reiterna namā ir piepildītas ar dažādu dzīvo mūziku.

Nereti dzīvās mūzikas notikumiem Latvijas 1. Rokkafejnīcā papildus vērtību piešķir spilgti ieraksti vēstures lapaspusēs. Jaunākais apliecinājums tam ir 2014. gada novembrī tieši Latvijas 1. Rokkafejnīcā notikušais leģendārās Latvijas underground komandas “Aurora” pirmais koncerts pēc 20 (!) gadu pārtraukuma.

Dažādais Reiterna nams

Visdažādākos laikus, notikumus un cilvēkus savā vairāk nekā 300 gadu ilgajā vēsturē piedzīvojusi skaistā Rīgas baroka laika arhitektūras pērle Reiterna nams, kas 1684.–1685. gadā celts pēc lieltirgotāja un pilsētas maģistrāta locekļa, vēlāk rātskunga Johana fon Reiterna pasūtījuma.

Jaunāko laiku vēsturē ievērojamajā Mārstaļu ielas namā bijušas gan kolektīva “Daile” nodarbību telpas, gan Centrālā universālveikala noliktavas, gan dzīvokļi augšstāvos, gan Žurnālistu nams.

Arī šobrīd nams ir dažāds – tajā notiek ne tikai muzikāli, bet arī citi pasākumi, kas saista plašu publiku. Latvijas 1. Rokkafejnīcas – Reiterna nams dažādību labi raksturo arī fakts, ka līdzās visam pārējam mājvietu šajā vietā šobrīd radusi arī mūziķa Igo ierakstu studija kā arī mūzikas skola ne tikai bērniem, bet visiem, kuriem interesē mūzika.